4 ZŁOTE MINUTY

4 ZŁOTE MINUTY

To niewiele. Nagłe zatrzymanie krążenia następuje w różnych okolicznościach, jednak niezmienne pozostaje to, że na uratowanie życia mamy tylko 4 minuty, licząc od chwili zdarzenia. To co wydarzy się podczas ich trwania ma kluczową rolę – szybko przeprowadzona reanimacja i defibrylacja znacząco zwiększają szansę przeżycia, z kolei brak działań oznacza śmierć.

Pierwsza pomoc polega na zapewnieniu poszkodowanemu nagłej opieki w przypadku zagrożenia jego zdrowia lub życia. Nie jest to terapia medyczna i nie należy jej porównywać z możliwościami wyszkolonych zespołów lekarskich dysponujących aparaturą. Nie potrzeba skomplikowanej wiedzy ani trudnych decyzji, wystarczy logiczne rozumowanie, które nacelowane jest na zapewnienie poszkodowanemu jak największego komfortu.

Nigdy nie przechodź obojętnie obok nieprzytomnego człowieka. Spytaj zawsze czy dobrze się czuje i sprawdź, czy oddycha. Jeśli nie, zastosuj algorytmy pierwszej pomocy już w ciągu pierwszych sekund po rozpoznaniu niekorzystnego stanu chorego.

Szukaj