Nowe przepisy dla kierowców od 14 marca 2024!

Nowe przepisy dla kierowców od 14 marca 2024!

14 marca 2024 w życie wchodzą przepisy, które będą pozwalały na konfiskatę samochodów pijanych kierowców. Gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 1,5 promila, konfiskata staje się nieuchronna. Dodatkowo, w przypadku spowodowania wypadku przy stężeniu alkoholu powyżej 0,5 promila, również grozi utrata pojazdu.

Możliwość konfiskaty auta po alkoholu przewiduje art. 178 §3 k.k. oraz art. 178a k.k. Wyjątkiem, umożliwiającym sądowi rezygnację z orzeczenia o przepadku pojazdu, będą jedynie nietypowe przypadki, gdy kierowca pod wpływem alkoholu zostanie zatrzymany, ale nie doprowadzi do wypadku. Decyzja ta będzie mogła zostać podjęta tylko na podstawie szczególnych okoliczności.

Do konfiskaty samochodu może dojść nie tylko z powodu obecności alkoholu we krwi kierowcy. Jest to możliwe także, gdy mamy do czynienia z trzeźwym kierującym, który spowodował wypadek i zbiegł z miejsca zdarzenia.

A co, gdy kierowca jechał pojazdem służbowym? Nie oznacza to wcale, że takie koszty poniesie właściciel. W przypadku pojazdów w leasingu lub wynajmie długoterminowym nietrzeźwy kierowca może zostać obciążony karą finansową równą wartości pojazdu, zamiast konfiskaty samochodu.

Szukaj