Oparzenia – pierwsza pomoc

Oparzenia – pierwsza pomoc

Niezależnie od rodzaju oparzenia podstawową zasadą jest to, aby ratownik upewnił się, że zagrożenie minęło. Nie można przystępować do czynności ratunkowych, gdy istnieje ryzyko niebezpieczeństwa. W takiej sytuacji jedynym sposobem na udzielenie pomocy jest wezwanie służb ratunkowych. Jeżeli jest bezpiecznie, należy postępować zgodnie z zasadami, które różnią się w zależności od rodzaju oparzenia.

Oparzenie termiczne

Oparzone miejsce należy natychmiast schłodzić. Można polewać je chłodną wodą przez 15-20 minut. Po tym czasie uszkodzone miejsce należy zabezpieczyć sterylnym opatrunkiem. Zabronione jest stosowanie jakichkolwiek maści i leków. Nie można też ściągać ubrania, jeżeli uległo ono przyklejeniu do skóry. Osobę, która się pali, trzeba położyć na ziemi i ugasić ogień kocem. Lekkie oparzenia nie wymagają kontaktu z lekarzem – w każdym innym przypadku trzeba niezwłocznie zgłosić się na konsultację.

Oparzenie chemiczne

W przypadku oparzenia chemicznego konieczne jest polewanie skóry lub błon śluzowych wodą przez 30 minut (zabronione w przypadku tlenku wapnia). Ranę należy zabezpieczyć opatrunkiem. Jeżeli pacjent wypił detergent, należy dać mu do picia dużą ilość wody. Zabronione jest prowokowanie wymiotów. Ratownikom medycznym i lekarzowi trzeba udzielić informacji dotyczących środka, który wywołał oparzenie.

Oparzenie elektryczne

Działania trzeba zacząć od odcięcia źródła prądu – wcześniej nie można zbliżać się do poszkodowanego ani go dotykać. Następnie należy ocenić stan chorego i rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową. Zawsze trzeba wezwać pogotowie.

Stopnie oparzeń

Wyróżnia się:

  • oparzenie I stopnia – obejmuje naskórek i objawia się zaczerwienieniem oraz bólem,
  • oparzenie II stopnia – obejmuje naskórek i część skóry właściwej, objawia się pęcherzami i silnym bólem,
  • oparzenie III stopnia – obejmuje skórę właściwą oraz naczynia i nerwy, objawia się stwardnieniem i zmianą zabarwienia skóry, a także brakiem bólu,
  • oparzenie IV stopnia – obejmuje także mięśnie, ścięgna i kości, pojawia się martwica i zwęglenie ciała.

Ponadto oparzenie może być lekkie, średnie i ciężkie.

Do określenia powierzchni ciała, która uległa poparzeniu najczęściej stosuje się regułę dziewiątek. Zgodnie z nią:

  • tułów – 18%,
  • kończyny górne – 9% (każda),
  • głowa – 9%,
  • plecy – 18%,
  • kończyny dolne – 18% (każda),
  • krocze – 1%.

W przypadku oparzeń określenie stopnia i zajętej powierzchni ciała ma znaczenie dla ustalenia rokowania oraz sposobów leczenia.

Oparzenie pierwszego stopnia zwykle można wyleczyć w domu. Kontakt z lekarzem jest zawsze wskazany w przypadku oparzeń II stopnia, III stopnia i IV stopnia. Warto pamiętać, że nie można zwlekać z konsultacją, ponieważ liczy się czas. Osoba, która jest świadkiem wypadku skutkującego powstaniem oparzenia – powinna zawsze udzielić pierwszej pomocy.

Szukaj