Pierwsza pomoc przy porażeniu prądem

Pierwsza pomoc przy porażeniu prądem

Podczas udzielania pierwszej pomocy osobie porażonej, trzeba zachować szczególną ostrożność, by samemu nie ulec wypadkowi. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że nie wolno dotykać osoby poszkodowanej bez uprzedniego odłączenia jej od źródła prądu.

Należy odłączyć bezpieczniki, a następnie wyjąć z gniazdka wtyczkę urządzenia elektrycznego. Użyj do tego celu przedmiotu, który nie przewodzi prądu (na przykład plastikowego lub drewnianego kija). Pod żadnym pozorem nie korzystaj z metalowych ani miedzianych narzędzi!

Gdy porażony będzie się już znajdował poza zasięgiem elektryczności, należy w pierwszej kolejności sprawdzić jego przytomność oraz oddech i niezwłocznie wezwać karetkę.

Jeżeli poszkodowany jest przytomny, można spokojnie oczekiwać na jej przyjazd. Jeśli natomiast nie ma z nim kontaktu, nie reaguje na pytania ani bodźce bólowe, ale oddycha i można wykluczyć uraz kręgosłupa, powinieneś ułożyć go w pozycji bocznej. Jeśli natomiast zdiagnozujemy utratę przytomności i zatrzymanie krążenia, w celu przywrócenia czynności życiowych, trzebajak najszybciej przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Aby poprawnie sprawdzić oddech poszkodowanego, udrożnij jego drogi oddechowe. Połóż jedną dłoń na czole poszkodowanego, drugą pod jego brodą i delikatnie odchyl jego głowę do tyłu. Sprawdź oddech za pomocą swoich trzech zmysłów: patrz, czy klatka piersiowa podnosi się i opada, nasłuchuj oddechu, a także spróbuj go poczuć na swoim policzku. Oddech weryfikujemy przez 10 sekund.

W przypadku braku oddechu, należy wykonać sztuczne oddychanie oraz masaż serca.

Jeżeli stwierdzisz objawy wstrząsu (skóra jest blada i zimna, poszkodowany ma dreszcze i przyspieszone tętno), ułóż go w pozycji przeciwwstrząsowej, czyli na plecach, z uniesionymi nogami.

Pozostań z porażoną osobą, aż przyjedzie pogotowie.

Szukaj